• Відділ освіти

  • Памятник "Селянин"

  • Інші памятки

  • Храм Різдва Богородиці

  • Пейзаж

Рокитнянська селищна рада

ВАС ВІТАЄ РОКИТНЯНЩИНА

Новини

ПЕНСІЙНИЙ ФОНД ІНФОРМУЄ

https://www.facebook.com/107449670790692/posts/239766830892308/

https://www.facebook.com/107449670790692/posts/239765967559061/

https://www.facebook.com/107449670790692/posts/239766717558986/

Інформує Рокитнянський відділ Кагарлицької місцевої прокуратури

Білоцерківським міськрайонним судом Київської області засуджено 51-річного жителя с. Запруддя Рокитнянського району Київської області

Детальніше...
Інформує Рокитнянський відділ Кагарлицької місцевої прокуратури

Скеровано до суду обвинувальний акт відносно колишнього працівника ТОВ «Нова Пошта», який шляхом обману, вчиненого за допомогою проведення незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, заволодів майном на суму майже 1 000 000 гривень

Детальніше...

Авторизація

Контакти

Обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків закріплено в ст. 51 Конституції України. Згідно з частиною першою ст. 201 Сімейного Кодексу України повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
Обов'язок утримувати батьків включає: сплату аліментів, участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю.
Право на утримання виникає за умови, якщо батьки: є непрацездатними та потребують матеріальної допомоги ( тобто батьки не мають можливості забезпечити своє гідне існування у зв'язку з відсутністю пенсії чи її низького розміру).
Якщо діти не виконують обов'язку щодо сплати додаткових витрат, батьки мають право звернутись до суду. Суд в кожному конкретному випадку визначає наявність вказаних вище обставин на підставі відповідного медичного висновку.
При визначенні розміру стягнення суд враховує наявність інших повнолітніх дітей, незалежно від того, до всіх чи до когось із дітей пред'явлений позов.
Утримання батьків здійснюється як у добровільному порядку так і у судовому порядку (примусово).
Відповідно до статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
Якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов’язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.
Таким чином, слід звернути увагу на те, що:
  • обов’язок виплачувати аліменти батькам може бути покладено лише на повнолітніх дітей;
  • потреба матеріальної допомоги полягає в тому, що батьки не мають можливості забезпечити своє гідне існування у зв’язку із відсутністю пенсій чи їх низького розміру, а також у зв’язку із відсутністю у них інших джерел існування;
  • непрацездатними визнаються особи, які досягли пенсійного віку (чоловіки - 60 років, жінки - 55 років) та інваліди I, II та III груп (стаття 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
У випадку якщо повнолітні дочка, син не надають матеріальну допомогу добровільно батьки мають право звернутись до суду. Позовна заява про стягнення аліментів подається у порядку цивільного судочинства до місцевих загальних судів за зареєстрованим місцем проживання або перебуванням відповідача або позивача. Позов може бути пред'явлений до одного,кількох або всіх дітей разом.
До позовної заяви, оформленої відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України, додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги (стягнення аліментів), наприклад: документи, що підтверджують доводи позивача про потребу в матеріальній допомозі (довідка з управління Пенсійного фонду про розмір пенсії, довідка з лікувальної установи про захворювання тощо), довідка про склад сім'ї, довідка про заробітну плату відповідача (у разі наявності) тощо.
Обов'язок повнолітніх дочки, сина утримувати своїх непрацездатних батьків, які потребують матеріальної допомоги не є абсолютним. Так, якщо судом буде встановлено, що мати,батько, що заявляють вимоги про надання їм утримання, ухилялися від виконання батьківських обов'язків, дочка, син можуть бути звільнені від обов'язку надавати їм утримання та обов'язку брати участь у додаткових витратах.
У виняткових випадках суд може присудити з дочки, сина аліменти на строк не більше як три роки (ст. 204 Сімейного кодексу України).
За ухилення від утримання непрацездатних батьків законодавством передбачена кримінальна відповідальність (ст. 165 Кримінального кодексу України). Злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання непрацездатних батьків — карається: штрафом від ста до двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин, виправними роботами на строк до одного року, обмеженням волі на строк до двох років.
Дітям, які не бажають піклуватися про батьків, слід пам'ятати, що за рішенням суду вони можуть бути усунені від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вони ухилялися від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.